Poválečné fortifikace\Teritoriální radiační hlásná síť\ÚŽ-6a VEČ 5270 - Cífer

Múzeum vojenských objektov a spojovacej techniky ČSLA - Cífer u Trnavy

GPS souřadnice objektu:
48°18'54"N,17°30'17"E

Terénní průzkum:

4. 6. 2011, Miroslav Horník

Fotodokumentace:

4. 6. 2011, Miroslav Horník

ÚŽ-6 Cífer - Pracoviště velitele družstva TRHS
Pracoviště velitele družstva
v objektu 5270

Na počátku června roku 2011 byla dokončena patrně vůbec první rekonstrukce objektu typu ÚŽ-6a v rámci TRHS. Nachází se nad obcí Cífer cca 8 km JJV od Trnavy. Objekt evidovaný pod číslem 5270 byl vybudován v létě roku 1971, muzeum bylo tedy slavnostně otevřeno přesně po 40 letech od výstavby. Pan Miroslav Horník do opraveného objektu vybaveného částí původní výstroje umístil rovněž svou sbírku vojenských radiostanic. Vývoj od myšlenky k realizaci muzea popsal v následujících odstavcích:

Nálezový stav objektu VEČ 5270

Zajištěný vchod
před prvním otevřením objektu

Vstupní schodiště, vzorně kryté ženijními deskami

Po odklopení silničního panelu
následovala izolace IPA
a betonové desky

Vstupní schodiště, pohled ven z objektu

Vstupní schodiště
nebylo příliš zasypané

Úkrytová místnost v nálezovém stavu
Úkrytová místnost
ve stavu před rekonstrukcí

O existencii tohto bunkra som vedel od detstva. Nepamätal som si však presne kedy bol vybudovaný a samozrejme som ani nevedel aký veľký je. Jediné praktické "využitie" som si pamätal z doby keď vybuchol Černobyl a na kopčeku pod ktorým sa skrýval bunker sedeli dvaja vojaci s rádiostanicou R-105 a mali natiahnutú drôtovú anténu smerom na Trnavu. Ďalším pripomenutím bolo keď som v zozname delimitovaného materiálu armády zistil, že obci bol bezplatným prevodom prevedený bunker v hodnote 27.000,- Sk. O jeho využití som začal uvažovať až keď už moja zbierka rádiostaníc nemala v pivnici rodinného domu miesto a na Internete som našiel zmienku o mladíkovi ktorý si odkúpil pozorovateľňu CO. Prvý ústny dotaz na starostu obce bol nádejný, vraj nie je to problém, obec ho nevyužíva a nemá preň ani využitie. Napísal som si žiadosť a v apríli 2010 som ju odoslal. Výsledkom však bolo iba nemastné-neslané stanovisko, že vraj nik nevie aký je veľký a v akom je stave. To som však už vypátral, že ide o niektorú z verzií UŽ-6. Vchod bol zavalený panelom s približne vyrátanou hmotnosťou na 800 kg. Tak som aspoň získal ústny súhlas na otvorenie bunkra a zistenie stavu. Po asi dvoch hodinách kopania sme spolu so synom odkopali panel do takej miery, že ho bolo možné odklopiť do vertikálnej polohy. Pomocou dvoch uzemňovacích kolov a reťazového zdviháku sme panel odklopili a ukázala sa IPA pod ktorou sa črtali betónové dosky. Po odkrytí troch vrchných sme získali otvor ktorým sa dalo spustiť na vstupné schody. Pomocou rebríka sme sa dostali dnu a zistili pomerne dobrý stav a iba relatívne malé množstvo zeminy na schodoch. Protitlakové dvere boli uzavreté a uzamknuté zámkom s nízkou odolnosťou. Ten sme odstránili a vstúpili dnu. Prekvapením bolo sucho a dá sa povedať čisto. Po nafotografovaní sme vyšli z bunkra, protitlakové dvere uzatvorili, dosky založili, prikryli Ipou a zaklopili panel. Starostovi som poslal fotografie a čakal vyjadrenie, ktoré neprišlo ani po urgovaní mailom. Asi preto, že sa už blížili voľby. Po voľbách sa zmenil starosta a preto som koncom januára poslal znovu žiadosť o odkúpenie alebo dlhodobý prenájom. Nový starosta, Mgr. Sagan PhD., pristúpil veľmi ústretovo a na zasadnutí obecného zastupiteľstva asi o dva týždne bola žiadosť prerokovaná, predbežne schválená ako prenájom na 20 rokov za 1,- Euro ročne.

V marci som začal práce na rekonštrukcii výrobou oceľových dverí. Dvere sú uzamykané elektrickým zámkom so špeciálnym systémom napájania, tak aby bola zabezpečená vysoká odolnosť. Ďalšími krokmi bolo omietnutie núdzového výlezu a vymaľovanie. Pôvodne som použil fasádnu farbu, ale to nebolo vhodné riešenie, nakoľko pri teplote 11o C nechcela schnuť. Preto som použil vodou riediteľnú farbu Slovakryl, ktorá schla síce dlhšie ako bol údaj na obale, ale po troch dňoch a spotrebe asi 7 kg farby bol bunker vymaľovaný. Podlaha je natretá svetlosivou syntetickou farbou Betona.

Nová úprava vchodu včetně nového plechového poklopu, který odpovídá objektu typu ÚŽ-6a Vstupní schodiště, stav po stavební rekonstrukci (jaro 2011) Chodba a první protitlakové dveře
Nově dosazený
plechový vstupní poklop
Vstupní schodiště,
renovované tlakové dveře
Chodba
na dovybavení zatím čeká
(pisoár a drobné vybavení)
Úkrytová místnost po rekonstrukci Úkrytová místnost po rekonstrukci  
Úkrytová místnost po rekonstrukci
včetně nově provedené elektroinstalace
 

Vnútorné vybavenie som naplánoval ako keby bol bunker aktivovaný armádou. Na ľavej strane sa nachádza stolík pre veliteľa hliadky zastúpený školskou lavicou pri ktorej sú dve stoličky. Na stolíku sa nachádza poľný telefón TP-25, rádiostanica R-105d a chemický preukazník CHP-71. Doplnil som vybavenie ešte tabuľkami o chemických bojových látkach a účinkoch jadrových zbraní. Tieto tabuľky pôjdu neskôr na "nástenku" spolu s mapou okolia. Za pracoviskom veliteľa hliadky je drevené poľné skladacie dvojlôžko. Na spodnej palande je vojenský spací vak a horná slúži na uloženie exponátov ako sú plynové masky, dozimetre a chemické preukazníky PCHR-45 a PCHR-54. Za dvojlôžkom je debna z ventilátoru filtračného zariadenia a filtračné zariadenie FVKP-M 1 s ventilátorom RV-49. Elektrickú verziu som nezískal. Na ľavej strane je inštalovaná výstavka spojovacej techniky ČSLA. Vystavené sú malé rádiostanice a prijímače. Väčšina vystavených exponátov je nefunkčná, ale vzhľadovo úplná. Na konci, pri núdzovom výleze je maketa bunkru ROC, obr.11 (34) a popis určenia TRHS a ROC. Osvetlenie je riešené nanovo inštalovanými rozvodmi a svietidlami s úspornými žiarivkami. Napájanie z prinesenej elektrocentrály alebo cez menič z akumulátoru 12 V. Uvažujem ale s doplnením LED svietidlami v páskovej forme, tak aby boli exponáty lepšie osvetlené. Suché WC zatiaľ nie je inštalované.

Vstup do úkrytové místnosti zrekonstruovaného a plně vybaveného objektu Pracovní stůl velitele, v pozadí palanda FVZ FVKP-M 1 Model úkrytu Royal Observer Corps
Vstup do plně vybavené
úkrytové místnosti

Pracoviště velitele
družstva TRHS,
v pozadí dřevěné skládací dvojlůžko

Ruční filtroventilační zařízení
FVKP-M 1,
s ručním ventilátorem RV-49

Model úkrytu
Royal Observer Corps
(britská obdoba TRHS)

Sbírka plynových masek Sbírka spojovací techniky ČSLA Sbírka spojovací techniky ČSLA Sbírka spojovací techniky ČSLA

Sbírka plynových masek

Sbírka spojovací techniky ČSLA

  Sbírka spojovací techniky ČSLA Sbírka spojovací techniky ČSLA  
 

Sbírka spojovací techniky ČSLA

 

Slavnostní otevření muzea

Slavnostní otevření muzea
za účasti zástupců obce Cífer

Otvorenie múzea sa uskutočnilo za účasti zástupcov obce Cífer, dňa 4.6.2011. Reportáž vrátane videonahrávky uverejnil denník Trnavský hlas. Pre prípadných záujemcov o návštevu uvadiem kontakt: om3cu@centrum.sk . Počas pracovných dní som schopný ho otvoriť väčšinou po 17tej hodine a cez víkendy podľa dohody. Stabilné otváracie hodiny ani dni zatiaľ nemám.

autor: Petr Kunc

Původní článek ze 11. června 2011
již nebyl později upravován

»Navigace«


ČS. opevnění 1935-38

Drážní archologie
Technické památky
Historické fotografie

Autoři příspěvků:

Petr Janda
Martin Korec
Petr Kunc
ISSN 1803-5493

Partneři projektu:

Petr Kunc ©2004 - 2011